Svi mi redovito koristimo računala, mobitele i sl. Današnja djeca, htjeli mi ili ne, etiketirani su i najčešće se nazivaju „Internet generacija, Net generacija ili Digitalni urođenici“. Djeca u vrtiću nemaju vlastite mobitele, ali vrlo dobro znaju čemu služi tehnologija i internet iako tome nisu direktno poučavani.
Vrlo često mi se događalo kad bih djecu upitala: „Kako ćemo to istražiti? Kako da saznamo više o tome?“, da je njihov odgovor najčešće bio: „Guglaj pa ćeš saznati.“ Čak i ako ne koriste Google, internet i računalo, dobro znaju čemu to služi. Dakle, htjeli mi ili ne, od toga ne možemo pobjeći. I ne trebamo.
Jedna od važne svrhovitosti digitalne pedagogije ujedno je i jedna od najvažnijih strategija: važnost učenja usmjerenog na dijete, suradnju i kritičko mišljenje. Cilj je promicati aktivna iskustva, razvoj kompetencija s naglaskom na razvoj digitalne pismenosti.
Moje iskustvo korištenja aplikacije za suradnju s roditeljima
Intenzivnije sam počela prakticirati digitalnu pedagogiju još prije pandemije. Kolegica i ja našle smo se u problematici neaktivne suradnje s roditeljima. Organizirale smo individualne razgovore, interaktivne roditeljske sastanke, druženja s roditeljima i sl. Roditelji su bili prisutni fizički, ali neaktivni.
Dakle, u našoj suradnji je nedostajala dvosmjerna komunikacija. I tako smo uveli Seesaw aplikaciju kao alat za digitalnu suradnju s roditeljima. Što smo napravili? Prilagodile smo se roditeljima. Već godinama su mobiteli osnovno sredstvo komunikacije. Ipak, naš cilj nije bio samo digitalno komunicirati, nego putem digitalne komunikacije aktivirati i uključiti roditelje u odgojno-obrazovni proces.
Što su roditelji dobili?
- Svakodnevni uvid u odgojno-obrazovni proces rada (što dijete radi, kako se postavljaju aktivnosti, koji su ciljevi aktivnosti, kako dijete samovrednuje svoju igru uz pomoć odgojitelja, s kime se i na koji način igra, itd.)
- Metode rada odgojitelja i način na koji odgojitelji komuniciraju s djecom, što je iznimno važno za razvoj povjerenja
- Način igranja i komuniciranja s djecom, na čemu su roditelji bili iznimno zahvali kao usvajanje novih metoda i/ili ideja za kvalitetan rad s djecom
Što su dobili odgojitelji?
- Ušteda vremena u okviru dokumentiranja rada
- Povjerenje roditelja
- Dvosmjerna komunikacija s roditeljima. Upravo to što su roditelji imali uvid u svakodnevnu praksu u vrtiću ih je potaknulo na češću usmenu komunikaciju
- Aktivnu suradnju s roditeljima jer kroz aplikaciju smo brže i lakše komunicirali i tako postepeno roditelje aktivirali, npr. kroz aplikaciju su roditelji i djeca dobivali određene zadatke, igre koju su povratno donosili u vrtić
- Zadovoljne roditelje i zadovoljnu djecu jer znamo koliko je važan emocionalni angažman
Što su dobila djeca?
- Aktivnije roditelje, što je automatski aktiviralo i djecu
- Podigla se razina dobrobiti djece zbog većeg zadovoljstva roditelja
- Podigla se razina uključenosti djece u igru. Npr. dječak nije htio crtati (ovdje nije cilj da dijete crta, već da se potakne razvoj grafomotorike). Ali dječak zna da mama i tata imaju aplikaciju u kojoj vide sve što se u vrtiću radi i to ga je motiviralo da crta i odmah pošalje mami na mobitel
- Uz cjelokupni razvoj potaknut je i razvoj digitalne pismenosti djece, što je jedna od najvažnijih kompetencija za djecu rođenu u digitalno doba.
Što je najvažnije u okviru digitalne pedagogije?
Najvažnije je naglasiti da je digitalna pedagogija stav i sposobnost (Howell, 2012). Od tehnologije ne treba bježati ili je izbjegavati, već je na pravilan način koristiti. Tehnologija ide velikim brzinom naprijed i to nam može biti motivacija za rast i razvoj. Po mom iskustvu to je win-win situacija i za nas, ali i djecu i roditelje.
Autor: Lana Kihas Pranjić za edukativnu platformu Mliječni zub
Tekst objavljen 27.12.2024. god. na stranici www.mliječnizub.hr