Brojalice – Kreativni spontani dječji izraz
Brojalice su dio odrastanja svakog djeteta i one se prenose generacijama. Knjiga sadrži mnoštvo primjera brojalica i opis igara koji se mogu koristiti u radu s djecom. One se mogu igrati na različite načine, ovisno o tome što želimo kod djece razvijati: motoriku, razvoj koncentracije, pažnje, razvoj matematičkih kompetencija, zatim želimo li utjecati na razvoj govornih kompetencija, na poticanje razvoja socijalnih i emocionalnih kompetencija, razvoj kulturne svijesti i poticanje kreativnog izražavanja i stvaranja, itd. A kako bi bilo lakše odabrati brojalicu i igru, uz svaku brojalicu postoji i audio zapis, a uz igru su navedeni ciljevi, potrebni rekviziti i dob djece.
Ova knjiga namijenjena je roditeljima, dadiljama, odgojiteljima i učiteljima razredne nastave s ciljem da potaknu djecu na igru brojalicama, prenošenje brojalica, stvaranje novih brojalica i ono najvažnije – na kreativno i aktivno učenje djece.
Poslušaj brojalice
Recenzije
Ružica Ambruš-Kiš
glazbeni pedagog i supervizor obrazovanja
Možemo li danas tvrditi da je brojalica autentičan dječji izraz? Je li živo prisutna u igri djece današnjice ili joj je mjesto u muzejima nematerijalne glazbene baštine (uz ojkanje, klapsko pjevanje ili nijemo kolo)? Dijeli li suživot s djecom na igralištima ili samo još treba biti dostupna u udžbenicima i znanstvenim radovima?
Ukratko: stvaraju li djeca danas brojalice ili ih samo uče? Ako se ne libimo iskreno odgovoriti na prethodno pitanje, ustvrdit ćemo da djeca danas brojalice ne stvaraju, već ih različitim pristupima metodički oblikovane uče. Oduzima li ta činjenica vrijednost brojalice u životnom iskustvu ranog djetinjstva?
Dapače, danas kada je u obrazovanju i odgoju fokus na STEM-u i drugim znanstvenim disciplinama, tehnologiji i razvoju kritičkog mišljenja, prisutnost brojalice u vrtiću, školi i igraonici je tim dragocjenija. Sve smo svjesniji trenda kojim će u skoroj budućnosti društvu biti vrijedni i nezamjenjivi pojedinci razvijenih kreativnih sposobnosti i lateralnog mišljenja.
Suočeni s činjenicom da umjetna inteligencija postupno preuzima kognitivna područja ljudske djelatnosti postajemo tim svjesniji potrebe odgoja kreativnih i znatiželjnih pojedinaca koji će s lakoćom kombinirati poznate podatke na nepoznat način, stvarajući tako nove vrijednosti i otkrivati nova područja ljudske djelatnosti korisna njima i zajednici.
Metodički osmišljen pristup autorice području dječjih brojalica potiče razvoj motoričkih, jezičnih, vizualnih, glazbenih i plesnih sposobnosti djece, istodobno im omogućavajući sinkretičko povezivanje jezičnog izraza s apstraktnim mišljenjem matematičkih i geometrijskih pojmova uz pokret i ples. Nezaboravan doživljaj u igri s brojalicama na lak će način djetetu apstraktan pojam povezati s brojem koraka, slogova i doba što će otvoriti vrata cjelovitoj, fenomenološkoj slici te iskustvu svijeta oko sebe. Na doživljaju zasnovan i igrom prožet rad s djecom razvija k tome i danas prijeko potrebnu koncentraciju, samodisciplinu i socijalizaciju.
Autorica nije samo sakupila hvalevrijedan broj različitih brojalica, već ih je metodički pomno obradila na način koji će odgojiteljima i pedagozima biti jasno uporište te razumljiv i jednostavan putokaz za uporabu u radu s djecom. Izdanje koje je pred vama u najvećoj mjeri razvija kompetencije umjetničkog područja, a napose glazbe i plesa. U fenomenu glazbe kao apstraktnog jezika, govora i pisma naglasak je na doživljaju ritamsko-metričkih sastavnica.
Odgojitelji, učitelji i roditelji koji će prihvatiti cjelovito osmišljen pedagoški pristup autorice ovog izdanja podržat će razvoj sretne djece i u budućnosti autentičnih i ostvarenih pojedinaca.
Na kraju zapitajmo se još jednom trebamo li djecu današnjice začarobirati da prigrle i usvoje brojalicu kao njima omiljenu aktivnost ili će brojalice ostati autentičan izraz djece prošloga stoljeća. Trebamo li se s tim pomiriti ili prihvatiti to kao izazov?
Sve će ovisiti o iskrenosti, uvjerljivosti i autentičnosti nas odraslih kao njihovih modela ponašanja.
Tanja Pap
prof. pedagogije i dipl. etnolog
„Brojalice – Kreativni spontani dječji izraz“ autorice Lane Kihas predstavlja čaroban svijet brojalica prenošenih usmenom predajom kao spomenik spontanog dječjeg stvaralaštva u različitim vremenskim i društvenim kontekstima odrastanja djece diljem Hrvatske. U brojalicama, kratkim pjesmama, koje se pjevaju ili recitiraju u ritmu interdisciplinarno se isprepliću područja različitih znanstvenih disciplina: etnologije, pedagogije, književnosti, folkloristike, etnomuzikologije što potvrđuje njihovu kompleksnu cjelovitost i veliki odgojno-obrazovni potencijal.
Za razvoj djeteta rane, predškolske i školske dobi brojalice na različite načine predstavljaju bogat izvor učenja, igre i zabave što je primarna djetetova potreba. Ritmičnost i pokret prilikom izvođenja brojalica doprinose razvoju dječjih motoričkih znanja i vještina, unaprjeđuju djetetov govorno-jezični razvoj, proširuju vokabular i spoznaju različitim riječima te doprinose upoznavanju različitih kultura i razvoju kulturnog identiteta. Uz sve navedeno, brojalice nadasve doprinose razvoju dječje socijalne kompetencije jer se uvijek odvijaju u socijalnim interakcijama djece i odraslih naglašavajući aktivnu prirodu učenja i pravo djeteta na participaciju u predvidljivosti, sigurnosti i jasnih pravila koje brojalice pružaju. Sve navedene vrijednosti satkane su u knjizi.
Knjiga je ponajprije namijenjena odgojiteljima djece rane i predškolske dobi kao i učiteljima razredne nastave jer predstavlja kompletan prikaz odgojno-obrazovnih dobrobiti korištenja brojalica za cjelokupan razvoj djeteta. Osim toga knjiga je namijenjena i svima koji sudjeluju u odgoju i obrazovanju djece, drugim stručnjacima, roditeljima, bakama i djedovima, svima koji su motivirani sudjelovati u zajedničkom procesu otkrivanja igre brojalica koje istodobno sadržavaju zadanu formu i slobodno dječje stvaralaštvo te podupiru razvoj svih djetetovih potencijala.
Krešimir Plantak Večerin
odgojitelj savjetnik i praktičar terapije igrom, koreograf, umjetnički voditelj i učitelj dječjeg folklora
Čestitam autorici na prekrasnom sistematičnom i praktičnom priručniku uz koji možemo reći da oživotvoruje ideju „s koljena na koljeno“ i „dajmo djeci dječje“, što je u današnje vrijeme sve rjeđe.