Select Page

Podcast

Zrnca mudrosti o odgoju

Dobro došli u videoemisiju u kojoj razgovaramo o aktualnim temama i svemu što se događa u području ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Namijenjen je odgojiteljima, sustručnjacima, dadiljama, roditeljima i svima onima koji žele biti oslonac djetetu na putu odrastanja. Gosti emisije su osobe koje su strastvene u onom što rade, sveučilišni profesori i cijenjeni praktičari iz vrtića. Zašto pratiti podcast? Zato što razgovaramo o sadašnjoj situaciji i o izazovima u radu. Pričamo iskreno i konkretno s pozitivnim uvjerenjima. Dijeljenjem vlastitih iskustva, znanja, ideja potičemo jedni druge da budemo uspješniji i zadovoljniji. Slušajte Zrnca mudrosti o odgoju i motivirajte sami sebe da postignete promjene koje želite.

Emocije su naši kotači a ponekad i naše kočnice. Svoja zrnca mudrosti o emocionalnom razvoju i odgoju djece s nama dijeli edukant terapije igrom, odgojitelj savjetnik Krešimir Plantak Večerin.

Svi mi želimo uspješnu, sretnu i zadovoljnu djecu. Kako to postići? Što je uspješan odgoj? Kako biti uspješan roditelj, odgojitelj? Svoja zrnca mudrosti otkriva nam uspješna majka i odgojiteljica savjetnica SIlvija Zlatar.

Pedagošku dokumentaciju nazivamo trećim okom koja nam daje uvid u djetetovo viđenje i poimanje stvarnosti. Kako i zašto dokumentirati glavna je tema ovog podcasta. Svoja zrnca mudrosti o dokumentiranju s nama podijelit će Ivana Golik, odgojiteljica i predavačica na Učiteljskom fakultetu.

Suradnja roditelja i odgojitelja je vrlo važna za dobrobit djeteta. A što kada roditelj i/ili odgojitelj nije suradljiv? Svoja iskustva i znanja u ovom podcastu govori doc.dr.sc. Adrijana Višnjić-Jevtić.

 

Kako i zašto se provodi fizika u vrtiću? Da li su važnije odgojne ili akademske vještine u vrtiću? Što te motivira na rad? Navedena pitanja glavna su vodilja u podcastu. Svoja znanja, iskustva, mišljenje i motivaciju s nama dijeli odgojiteljica savjetnica Katarina Šeravić Lovrak.

Uloga pedagoga u dječjem vrtiću je glavna vodilja ovog razgovora. Svoja iskustva s nama dijeli Vedrana Domaćinović Pičuljan, pedagog mentor u dječjim vrtiću “Pahuljica” na Rabu.

Trebaju li djeca prije polaska u 1. razred znati pisati i čitati? Što dijete prije polaska u prvi razred treba znati? Koje su najvažnije vještine djeteta spremnog za školu? Svoja iskustva, znanja i mišljenje s nama dijeli Aleksandra Ivanac, učiteljica razredne nastave.

Kako bojanke i šablone utječu na razvoj djeteta? Kako utječu na kreativnost? Što ponuditi umjesto bojanke? Svoja iskustva, znanja i mišljenje s nama dijeli doc. dr. sc. Svetlana Novaković, docentica na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu.

Danas postoji mnogo različitih vrtića, obrta za čuvanje djece, igraonica, eduaktivnih i zabavnih centara za djecu. Što odabrati? Tko se i gdje zapošljava? Koja je uloga roditelja, odgojitelja, dadilje? Svoja znanja, iskustva i mišljenja s nama dijeli Željka Marunica, odgojiteljica i vlasnica zabavnog centra za djecu “Mali i veliki”.

Koji je cilj završnih priredbi? Koje su koristi završnih priredbi za dijete, roditelje i odgojtelje? Može li se nešto drugačije umjesto završnih priredbi? Svoja mišljenja i iskustva s nama dijeli Ana Štefanec, odgojiteljica, ravnateljica i suosnivačica Dječjeg vrtića “Dobro drvo”, prvi UNESCO-ov vrtić u Hrvatskoj.

Kako urediti prostor i pripremiti poticaje na početku pedagoške godine? Koji su najvažniji kriteriji? Što kada nemamo dovoljno materijala, sredstava? Što kada kolegica i ja ne gledamo u istom smjeru? Svoja zrnca mudrosti otkriva nam odgojiteljica savjetnica Snježana Turković.

Sve je više djece s teškoćama u razvoju u redovnim programima u vrtiću. Kako pristupiti? Što raditi? Koliko je važna dijagnoza? Kako pripremiti djece? Kako surađivati s roditeljima? Svoja znanja i iskustva s nama dijeli Martina Trnka, odgojiteljica, pedagoginja senzorne integracije, praktičarka floortime metode, osnivačica i voditeljica kabineta za podršku dječjem razvoju Puteljak.

Ritam ima veliku i važnu ulogu u razvoju djeteta ali i za odrasle osobe. Svoja zrnca mudrosti o ritmu i Waldorfskoj pedagogiji s nama će podijelit Svjetlana Mlinarić, odgojiteljica i predavačica na Institutu za waldorfsku pedagogiju.

Koja je uloga mentora a koja je uloga savjetnika? Koja je razlika između odgojitelja, odgojitelj mentor ili odgojitelj savjetnik? Kako napredovati? Da li bi svi trebali na neki način napredovati? Svoja mišljenja, znanja i iskustva s nama dijeli Sanja Sharairi, odgojiteljica savjetnica i vanjska suradnica na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu.

Kako pisati knjigu pedagoške dokumentacije? Da li se voditi razvojnim zadaćama ili kompetencijama? Svoji iskustva, znanja i mišljenje s nama dijeli Antonija Vukašinović, odgojiteljica mentorica i doktorantica poslijediplomskog studija Pedagogija i kultura suvremene škole na Filozofskom fakultetu u Osijeku.

Kako se sve može pričati priča? Što je važno pri odabiru priče? Koje priče se preporučuju za Božić? Svoja zrnca mudrosti o pričanju priče s nama dijeli Danijela Miklec, učiteljica, spisateljica i voditeljice dječjih radionica “Fora priča”.

Zašto je suradnja s roditeljima toliko izazovna? Ima li razlike u suradnji s roditeljima prije 10 godina i danas? Što je najvažnije u suradnji s roditeljima? Svoja iskustva i znanja u ovom podcastu s nama dijeli Martina Sokač, odgojiteljica i savjetnica za odgoj, međunoradno certificirana edukatorica roditelja iz pozitivne discipline .

Sve više odgojitelja dolazi do “burnouta” zbog teških uvjeta rada i stresnih situacija. Kako si pomoći? Kako se motivirati? Zašto je važan osobni razvoj odgojitelja? Svoja zrnca mudrosti, iskustva i znanja u podcastu s nama dijeli Matej Čuljak, stručni suradnik psiholog u dječjem vrtiću i psihoterapeut.

Kako djeci približiti Uskrs? Zašto baš Uskrsi zeko, pisanice, umivanje cvijećem? Koje životne poruke može djeci prenijeti u korizmeno doba? Svoja znanja, iskustva i mudrosti s nama dijeli Jelena Pinjuh, odgojiteljica vjerskog odgoja.

Teški uvijeti rada u vrtićima, sve veći broj djece u grupama i svake godine sve veći broj djece s poteškoćama autističnog spektra. Kako pristupiti radu? Kako se pripremiti i organizirati? Što i kako u odnosu na djete s teškoćama, a što i kako u odnosu na skupinu djece? Svoja iskustva, znanja i zrnca mudrosti s nama dijete Mirela Bašić, odgojiteljica mentorica.

U današnje vrijeme jako je puno različitih verzija bajki. Mnogi smatraju da neki dijelovi izvornih bajki imaju agresivan utjecaj na dijete. Koja je uloga bajke? Koje bajke odabrati? Kako ih pričati djeci? Svoja iskustva, znanja i zrnca mudrosti s nama dijeli, prof. dr. sc. Vladimira Velički.

Ima li razlike u radu u vrtiću u Njemačkoj i Hrvatskoj? Svoja iskustva, znanja i zrnca mudrosti s nama dijeli Vanja Dereh, odgojiteljica s 20 godina radnog iskustva u radu u Hrvatskoj i 5 godina radnog iskustva u vrtiću u Njemačkoj.

Koje je razlika izmežu talenta, potencijalno darovito i darovito dijete? Kako prepoznati darovito dijete? Koji su izazovi u radu s darovitom djecom i kako tome doskočiti? Svoja iskustva i znanja u ovom podcastu s nama dijeli Ksenija Benaković, psiholog savjetnik, ECHA specijalist za rad s darovitom djecom i dopredsjednika udruge “Vjetar u leđa”

Što je to medijski odgoj? Kako se provodi? Koja je uloga fotografije u radu s djecom? Kako sve to utječe na cjelokupni rad s djecom? Svoja iskustva i znanja kroz primjere iz prakse govori nam Jelena Alpeza, odgojiteljica i voditeljica medijskih radionica za djecu i odrasle.

Kakvi su to digitalni materijali? Da li su radni listovi poticajni za rad s djecom? Koja je najvažnija uloga odgojitelja u radu s djecom u odnosu na radne listove il digitalne materijali? Koji su prednosti a koji nedostaci? Svoja iskustva, znanja i zrnca mudrosti s nama dijeli Sara Kozjak Dragčević, autorica digitalnih materijala Razvojne igre.

Što je to medijski odgoj? Kako se provodi? Koja je uloga fotografije u radu s djecom? Kako sve to utječe na cjelokupni rad s djecom? Svoja iskustva i znanja kroz primjere iz prakse govori nam Jelena Alpeza, odgojiteljica i voditeljica medijskih radionica za djecu i odrasle.