Suradnja utječe i na zadovoljstvo svakog pojedinca, odgojitelja, stručnih suradnika, roditelja i djece. Svi sudionici imaju svoju ulogu i uloga svakoga je od velike važnosti. Kako bi mogli dobro surađivati, zajedničko djelovati, bitno je njegovati podržavajući odnos.
Zašto dolazi do (ne)suradnje?
S druge strane svjedoci smo da je i suradnja izrazito izazovna. Miljković i Rijavec (2002.) u svojoj knjizi ,,Kako rješavati konflikte?“ navode da su mogući uzroci sukoba na razini pojedinca:
- različite vrijednosti
- ugrožen status
- određene karakteristike ličnosti
- nedostatak povjerenja
Osobni konflikti uključuju emocije kao što je ljutnja, nepovjerenje, ogorčenje i strah, a konflikt se najčešće odvija oko emocija, a ne konkretnog problema. Stranama u sukobu nije glavni cilj riješiti problem, nego da se strane međusobno poraze. S vremenom se navedeni sukobi mogu pojačavati i dodatno se traže novi problemi.
Konflikti u organizaciji mogu se spriječiti ako su svakom članu u organizaciji jasni ciljevi rada, stoga se uloga pojedinca, misija i vizija organizacije mora jasno definirati te je potrebno njegovati suradničku atmosferu. Ona se njeguje na način da se osobe u organizaciji međusobno slušaju i da svatko od njih njeguje i potiče slušanje ostalih. Osobni konflikti mogu se spriječiti ako se vodi računa o tome kako govoriti jer je jezik moćno oružje kojim se mogu spriječiti brojni konflikti. Potrebno je njegovati pozitivan govor umjesto negativnog govora.
Pozitivan govor uključuje:
- govorenje osobi što može učiniti
- predlaganje drugih mogućnosti
- poticanje i ohrabrivanje osobe
- naglašavanje pozitivnih akcija i posljedica koje osoba poduzima
Tko je kriv?
Tko bi trebao preuzeti odgovornost? Pitanje koje su uvijek postavlja, a odgovori su svakakvi, ovisno o situaciji, kontekstu. Prebaciti lopticu ili preuzeti inicijativu? Možemo li nekoga promijeniti? Mišljenja sam da jedino možemo sebe mijenjati i prilagođavati se drugima. A ono što moramo je biti profesionalci u svom poslu.
Tri stavke na kojima bi svatko od nas trebao raditi
1. Ispitati svoja uvjerenjima i osjećaj vrijednosti
Postoji li i je li naglašena hijerarhija između stručnih suradnika i odgojitelja? Osjećam li se manje vrijednim? Kako komuniciram svoja mišljenja i stavove? Imam li želju za ravnopravnim odnosima? Koliko uvažavam i prihvaćam prijedloge i sugestije svojih kolega?
2. Komunikacija je temelj kvalitetnog odnosa
Ključan odgovor leži u komunikaciji. Komunikacija koja bi trebala biti dvosmjerna, podržavajuća, direktna, otvorena. Maja Ljubetić (2009.) u knjizi „Vrtić po mjeri djeteta“ ističe: „U prosvjetnim djelatnostima visoka važnost komunikacije i odnosa izražena je kao ni u jednim drugim te im je potrebno poklanjati veliku pozornost i podizati njezinu kvalitetu jer su u njima uključena djeca kojima odrasli (ravnatelj, stručni suradnik, odgojitelj, roditelj) služe kao model za učenje.“
3. Cjeloživotno obrazovanje
Odnosi se na rad i usavršavanje profesionalnih kompetencija svakog pojedinca. Kompetencije nisu urođene, one su rezultat razvoja pojedinca. Svaki pojedinac odgovoran je za sebe i razvoj vlastitih kompetencija. Funkcioniranje u timu, dvosmjerna komunikacija, podržavajući odnosi ne nastaju preko noći. To je rezultat pojedinačne, ali i zajedničkih refleksija, rada i djelovanja, edukacija.
Autor: Lana Kihas Pranjić za edukativnu platformu Mliječni zub
Tekst objavljen 03.09.2024. god. na stranici www.mliječnizub.hr