Select Page
Timski rad
Često se čuju rečenice poput „Ona jako puno radi na sebi“. No, pitanje je donosi li taj rad neke vidljive promjene za tu osobu, ali i za okolinu. Često se događa da nismo svjesni nekih događaja oko sebe i u sebi. U uvjerenju smo da je netko drugi kriv, trudimo se, ali jednostavno ne ide i sl. Odnosno, nedovoljno poznajemo samog sebe. Na svojim edukacijama provodim različite igre za upoznavanje, iako se mnogi međusobno već poznaju, no igre su svaki puta drugačije. Moje mišljenje je  da upoznavanje drugih, ali i samog sebe nikada ne prestaje! Uvijek ima još nešto novo što ćeš spoznati. Ali samo ako to dopustiš i sebi i drugima.

Što je to rad na sebi?

Većina naših ponašanja je nesvjesno. Mnogi stručnjaci kažu i nepoznato. U knjizi: Tajna uspješnog roditelja i odgojitelja, Brajša i sur., 1999. piše da rad na sebi uključuje:

  • Prepoznavanje sebe uz pomoć drugih
  • Otkrivanje sebe sebi i drugima iz grupe
  • Poboljšanje svega što radimo, stjecanje novih vještina i kontrolu nad svojim emocijama

Zašto je važno raditi na sebi?

Brajša i suradnici nadalje navode tri razloga zašto odgojitelj mora raditi na sebi:

  1. Zaštita djeteta koja se odnosi na postojanje neželjenog utjecaja roditelja i odgojitelja na dijete. Svojim nesvjesnim postupcima, ponašanjima odgojitelj može utjecati na dijete te rezultati njegova rada i odgoja mogu biti štetni i negativni za dijete.
  2. Osiguravanje kvalitete odgojnih postupaka odgojitelja koji se očituje u uočavanju što se zaista događa između odgojitelja i djeteta te koliko objektivno odgojitelj sagledava pomaže li ili odmaže djetetu svojim odgojnim postupcima. Uloga je odgojitelja razumjeti djetetovu perspektivu. Samo znanje, koliko god kvalitetno bilo, često nije dovoljno za dobar i kvalitetan odgoj bez uvida u vlastita promišljanja, stavove, predrasude, uvjerenja.
  3. Zaštita odgojitelja od mogućeg negativnog utjecaja rada na psihofizičko zdravlje odgojitelja. Osvještavanjem i usklađivanjem svojih unutarnjih snaga odgojitelj se osnažuje u upravljanju svakodnevnim postupcima i usmjerava na kontinuirano promišljanje o profesionalnom ali i osobnog radu.

Što je najvažnije i koji je prvi korak?

Pozitivan stav, razvijanje vlastitih pozitivnih stavova, navika i vještina u osobnom i profesionalnom području. Nadalje, učiti i stjecati nova znanja koja pomažu i usmjeruju na promjene.

Svaki kvalitetan odgojitelj, odgojitelj profesionalac trebao bi težiti da bude još kvalitetniji, uspješniji i zadovoljniji, a to se može postići kvalitetnim radom na sebi. U današnje vrijeme, vrlo lako je pronaći literaturu i mnoštvo je edukacija na temu kompetencije odgojitelja, rad na sebi i sl., no pitanje je što s time? Donosim li promjene sebi i drugima?

Rad na sebi jedna je od tema nove konferencije Mliječni Zub – Zajedno smo jači!, koja se održava u Zagrebu 27. ožujka. Na konferenciju su se odazvali mnogobrojni dječji vrtići kojima je dobrobit odgojitelja i stručnog tima u fokusu, pridružite nam se i vi!

 

Autor: Lana Kihas Pranjić za edukativnu platformu Mliječni zub

Tekst objavljen 14.3.2025. god. na stranici www.mliječnizub.hr