
Što su tzv. soft skills?
Postoje hard skills (tvrde vještine) i soft skills (meke vještine). Obje su važne za profesionalni razvoj odgojitelja. Teške vještine su tehničko znanje ili obuka koju stječemo kroz obrazovanje i razna životna iskustva. Meke vještine su osobne navike i osobine koje oblikuju način na koji radimo. Dok su tvrde vještine potrebne za uspješno obavljanje tzv. tehničkih zadataka na poslu, meke vještine su neophodne za stvaranje pozitivnog i funkcionalnog radnog okruženja.
Zašto su soft skills potrebne odgojiteljima?
Posao odgojitelja je timski rad. Za kvalitetu odgojno-obrazovnog rada važno je da je odgojitelj timski igrač i u odnosu na odgojnu skupinu djece, druge odgojitelje i stručne suradnike, ali i u odnosu na suradnju s roditeljima. Soft skills olakšavaju međusobno povezivanje svih dionika odgojno-obrazovnog procesa. One su ključne za izgradnju međuljudskih odnosa, mogućnost napredovanja, osobni i profesionalni razvoj.
Koje su ključne soft skills vještine?
Komunikacija
Važno je što komuniciramo, ali veliku važnost ima i kako komuniciramo bilo s djecom, kolegicama, roditeljima stručnim suradnicima ili sa samom sobom. Komunikacija je odraz naših stavova, uvjerenja, vrijednosti i znanja.
Prilagodljivost
Fleksibilnost u odgojno-obrazovnom procesu rada je od velike važnosti upravo zbog svakodnevnih novonastalih promjena. Tjerati vodu na svoj mlin ili prilagoditi se ima potpuno drugačiji ishod.
Rješavanje problema
Svakodnevno rješavamo razne probleme u radu s djecom. Ipak, sve su češći problemi u suradnji s roditeljima ili stručnim timom, a sve to utječe i na odgojitelje i odgojno-obrazovni proces. Kukati ili zasukati rukave i krenuti u akciju? Gledamo li na problem kao „joj ne, opet problemi“ ili izazov u kojem mogu profitirati?
Kritičko promatranje
Odgojitelji svakodnevno provode kritičko promatranje aktivnosti djece iz kojih se može saznati o vlastitom načinu rada, komunikaciji s djecom kreiranju prostorno-materijalnog okruženja. Kritičko promatranje dio je pedagogije slušanja, pedagogija odnosa.
Rješavanje sukoba
U svakom kolektivu dolazi do sukoba i to je sasvim prirodno. Sposobnost konstruktivne suradnje je iznimno zahtjevno, ali dugoročno najučinkovitije. Postoje razni načini, jedan od njih je UPS metoda, sustavna metoda raščlambe temeljnog problema i potreba koji su u osnovi problema/sukoba. Više o ovoj metodi možete pronaći ovdje.
Vodstvo
Svaki odgojitelj vođa je svojoj skupini djece i roditelja. Samo se postavlja pitanje – kakav sam vođa? Biti vođa znači znati nadahnuti i potaknuti i djecu i roditelje da ostvare svoj puni potencijal.
Sve navedene vještine iznimno su važne za uspjeh i ostvarenje pozitivnih ishoda u odgojiteljskoj praksi. O njima će biti više riječi i na sljedećoj konferenciji MliječniZub: Zajedno smo jači!, koja će se održati 27. ožujka u Zagrebu. Osigurajte na vrijeme svoje mjesto!
Autor: Lana Kihas Pranjić za edukativnu platformu Mliječni zub
Tekst objavljen 12.2.2025. god. na stranici www.mliječnizub.hr